Vücut Ağırlığı İle Kas Yapmak

0

Vücut Ağırlığı İle Kas Yapmak Etkili Bir Yöntem Midir?

Vücut Ağırlığı İle Kas Yapmak uzun süredir tartışılan bir konudur fakat bilinen birşey var ki; vücut ağırlığı ile egzersiz yapmak, kas geliştirme açısından son derece etkili bir yöntemdir. Hatta bazıları bunun ağırlık ile çalışmaktan daha efektif olduğunu savunurlar.
Vücut ağırlığınız ile kas yaparken eklemlerinize normalde olduğu kadar yüklenmezsiniz. Bu antrenmanlar size doğal bir hareket süreci sağlamakla beraber, vücudunuzun sportif yönünü büyük ölçüde geliştirmenize olanak sağlarlar.
Vücut Ağırlığı İle Kas Yapmak Konusunda Gelişmiş Teknikler;
Vücut ağırlığı ile kas yapmak tüm vücudunuzun benzersiz bir şekilde kasılmasını sağlar. Bunun sonucu olarak dayanıklılığınız çok üst seviyelere çıkmış olur.
Fakat, iş kas geliştirmeye geldiğinde, hala vücut ağırlığı ile çalışmanın ağırlık kaldırmaya göre çok daha az etkili olduğunu savunanlar var. Bunun en büyük sebebi, konseptin dayanıklılık ve askeriye ile ilişkilendiriliyor olmasıdır. Ama eğer erkek vücut geliştiricilerinin üst gövdelerindeki kas gelişimine şöyle bir bakacak olursanız, burada tamamen farklı bir manzara görmeniz söz konusudur.
Burada karşımıza çıkan problem, çoğu kişinin vücut ağırlığı ile kas yapmak konusunda detaylı bir bilgiye sahip olmamasıdır. Bunun sonucu olarak yine çoğu sporcu dayanıklıklarını bu şekilde geliştirememektedirler. Onlar sadece şınav ve mekiğin farklı varyasyonlarını deneyerek kendilerine şunu söylerler; “Bu çalışma kas yapmak için fazlasıyla kolay.” Ve haklıdırlar da. Çünkü bu iki egzersiz en temel uygulanışları söz konusu olduğunda, çok kolay kaçacaklardır ve kas yapmanız için gereken gerilimi ve yükü sağlayamayacaklardır.

Vücut Ağırlığı İle Kas Yapmak

Vücut Ağırlığı İle Kas Yapmak

Vücut Ağırlığı İle Kas Yapmak Sabır Ve Kararlılık Gerektirir
Sporcuların ağırlık kaldırarak vücut ağırlığı ile yapılan egzersizlere göre çok daha etkili bir şekilde kas geliştireceklerini düşünmelerinin altında yatan bir diğer neden ise, 18-24 aylık bir süreç içerisinde ağır bir dambılı kaldırmanın karga veya kurbağa duruşu ile yürümekten veya şınav çekmekten çok daha kolay olduğunu sanmalarıdır.
Bu süreç çok fazla sabır ve disiplin gerektirir. Bir diğer problem, düzenli beslenme ve spor ile sürekli kilo alacağınızdan zaman içerisinde vücut ağırlığı ile kas yapmanın giderek zorlaşacak olmasıdır. Bu zorluk devamlılığı aksatabilir ve devamlılık aksadığında pes etme ihtimaliniz ortaya çıkar.
İşini iyi yapan koçların çoğu, barfiksin kas yapmak açısından ağırlık kaldırmaya kıyasla daha yararlı bir hareket olduğunu savunur. O zaman neden diğer vücut ağırlığı egzersizleri de bu konuda barfiks kadar etkili olmasın ki? Neden bir squat bench presse göre, bir kalça hareketi bacağınızla ağırlık kaldırmaya göre, veya yapacağınız ön kol çalışmaları dambıl kaldırmaya göre daha etkili olmasın?

Yukarıda saydıklarımın hepsi vücut geliştirme açısından daha etkili yöntemlerdir.

Vücut Ağırlığı İle Kas Yapmak Konusundaki Bilgisizlik Çoğu İnsanın Gereken Sonuçlara Ulaşamamasını Sağlıyor;
Özellikle daha zor varyasyonlarını zaman içerisinde deneyip egzersizinize katıyorsanız, vücut ağırlığınız ile çalışmak çok hızlı bir şekilde kas oluşumuna sebep olur. Çoğu insanın yaptığı gibi sürekli olarak aynı hareketleri çok defa tekrarlamanız kas gelişiminde size yardımcı olmayacaktır.

Büyüklük Ve Güçlülüğü Sağlayan Şey Nedir?
Kas ve dayanıklılık kazanmanız için dikkate değer ölçüde bir yükleme ve gerilime ihtiyacınız vardır. Sürekli aynı hareketleri çok sayıda tekrarlamanız size bunların ikisini de kazandırmaz. Kas dokunuzu aktive etmek için bir etki olmayacağından, potansiyel kas büyümesi açısından en önemli etkeni elde edememiş olursunuz. Bu nedenle vücut ağırlığınızla yapacağınız çalışmalarda farklı türde hareketleri uygulamanız ve bunları süreç içerisinde geliştirerek ilerlemeniz önemlidir.
Alt vücut egzersizleri için biraz daha şiddetli çalışabilirsiniz. Örneğin 20 squatlık seriler başlangıç için önerilebilir ve nizami bir bacak gelişimine katkıda bulunurlar.
Yukarıda belirtilen 2 faktörü de anlayıp uyguladığınızda, kaslarınıza istediğiniz hacmi kazandırabilecek ve dayanıklılık konusunda bir gelişme sergileyebileceksiniz.

Paylaş

Editör Hakkında

Yorum yap