Ne Zaman Spor Yapılmalı?/ En İyi Saat Dilimleri#Öğlen Sporu

0

 

Sabah sporu, faydaları, olası zararları, analizini içeren yazımızın ardından, günün diğer zaman dilimlerinde spor yapmak olgusunu inceleyeceğiz.

Günün ikinci zaman dilimi öğlenden başlamak gerekirse;

-Günün tam ortası olması sebebiyle çoğu insanın günlük hayatlarına uyarlayamadığı, uyarlayamadığı bir zaman dilimi olarak karşımıza çıkan öğlen, günün bu saat diliminde salonların boş olması durumu ile de sahip olduğu sıfatı layığıyla yerine getiriyor.

Okul, belirli bir mesaiyi içeren iş hayatına sahip insanlar günün bu saatini tercih edemezken, genellikle ev kadınları, serbest meslek erbapları, geçimini spor üzerinden kazanan bireyler günün bu saat diliminde antrenman yapmayı tercih ediyorlar.

-Genellikle 1 ya da 2 öğün yapılmasının ardından gerçekleştirilen spor tam anlamıyla bir enerji bombası meydana getiriyor.

Birey tükettiği sağlıklı 2 öğün beraberinde kendini spor yapmaya tamamen uygun bir pozisyona sokuyor.

-Bu doğrultuda genel kulüp antrenmanlarının günün bu saat diliminde gerçekleştiğini ifade etmekte yarar var. Günlük
hayatınız izin veriyorsa öğlen, antrenman yapmanız için oldukça uygun bir saat dilimi olarak gözüküyor.

Örnek Öğlen Antrenman Öncesi-Sonrası Öğünü

1.Öğün
-meyve
-beslenme programı takibinde kişiye özel miktarda yumurta
-salata(mideyi dolu tutacağı için antrenman öncesinde tüketimi antrenman sonrasında tüketimine oranla biraz daha sınırlı tutulmalıdır)
-yulaf ezmesi
-zeytinyağı(tüketim şekli sporcunun beslenme alışkanlıklarına bırakılmış olmak üzere)

2.Öğün
-kompleks karbonhidrat ya da pirinç(kana hızlı karışan pirincin hipertrofi antrenmanlarında hissedilen pump’a etkisi araştırmalarla kanıtlanmış durumda.
-Sindiriminin uzun sürmesi sebebiyle günlük beslenme programı çerçevesinde az miktarda protein(hayvansal-bitkisel)
-salata

Özetle;
Uyanmanın ardından 1 veyahut 2 öğün yapılması sebebiyle enerjinin en yüksek olduğu zaman dilimini yansıtır. Fakat günün tam ortası olması sebebiyle okul-iş hayatı müsaade etmeyen birçok kişinin tercih edemeyeceği bir yöntem olarak karşımıza çıkar.

Paylaş

Editör Hakkında

Yorum yap