Fit Bir Vücut için Neden Sabretmelisin?

0

Spora başlayan birçok kişinin en büyük beklentisi, sarf ettikleri eforun bir ölçüsü olarak sırılsıklam terlemek ya da nefes nefese kalmaktır. Fakat antrenmana başladığın ilk günlerde yoğun bir şekilde terlemek ve nefes nefese kalmak zorunda olmadığını unutmamalısın. Zaman geçtikçe spor deneyimindeki artışa paralel olarak egzersizlerin yoğunluğu da artacak; ve evet, işte o zaman terlemeye hazır olacaksın!

Fit bir vücuda sahip olmak istiyorsan, bunun ilk aşamasının bir dizi eğitimden geçmek olduğunu unutma. Örneğin, ilk önce ağırlıkların nasıl kaldırılacağını öğrenmelisin. 30-40 dakikalık bir eğitimden sonra kendini çok güçlü hissetmesen bile kaslarının nasıl sert bir şekilde kasıldığını, çalıştığını görebilirsin. Yani hedeflediğin vücuda ulaşmak için hareketlerin doğru yapılışını mutlaka bilmen gerekiyor.

Ayrıca egzersiz yaptıktan sonra çalıştırdığın kasların kendini onarması için enerjiye ihtiyacı olacaktır. Yani sadece salonda yaptığın spor değil, sonrasındaki onarma aşaması da fiziksel gelişimin kadar önemlidir. İşte bu yüzden her 3-6 haftada bir kendine dinlenme haftası belirlemelisin.

Bir diğer önemli konu da, eğer bir eğitmen egzersizlerinin daha en başında seni tükenme noktasına kadar zorluyorsa bu iyi planlanmamış bir eğitimdir. Çünkü fiziksel gelişim kişiye özel planlanmalıdır. En önemlisi de bu bir yolculuktur ve ilk başta atılan temeller çok önemlidir. Birçok insan iyi planlanmadan spora hızlı bir giriş yapıp, sonrasında da erkenden zorlu egzersizlere yönlendirilince pes etmektedir.

Eğer bunların hepsinin bilincindeysen artık endişelenmemelisin, sonuç alacaksın. Ancak fit bir vücuda kavuşmak sabır oyunudur. Pes etmeden yola devam etmelisin!

Paylaş

Editör Hakkında

Yorum yap