Bireye Göre En Uygun Sporlar-Hangi Sporu Yapmalıyım?

0

“Fiziğin topçuya benziyor”.

“Boyun uzun; basketçi ol sen.”

“Omuzların geniş yüzücü müydün daha önce?”.

“Maşaallahın var; güreşçi misin?”

İnsanları fiziklerine göre değerlendirmeyi pek sevdiğimiz toplumuzda; sokakta en çok duymaya alışık olduğumuz sözler. Gelişme çağındaki çocuklar, ergenlik yaşlarındaki gençler ve henüz ellisine merdiven dayamamış ihtiyar delikanlılar…

Üzerine basarak söylemek gerekir ki ülkemizde yıllardır maalesef bu paralelde var olmaya, gelişmeye yüz tutmuştur spor. Yazının en başına dikkat çekilerek küçükken biri tarafından sarf edilen küçük bir cümle bireyin söz konusu spora yönelmesini sağlamış, belki bir hayat kurtulmuş, belki bir hayat yerin dibine batırılmıştır. Çocuklarımıza ne yapması gerektiğini dile getirmek zorunda olduğumuz bir ortamda mevcut gerekli tüm koşullar göz ardı edilerek çocuklarımız, gençlerimiz yanlış sporlara yöneltilmiş, kendilerine uygun olmayan sporlarla tanıştırılmıştır.

Gelin şehir efsanesi tadında altı boş cümleleri bir kenara bırakarak bireyin spora yöneltilmesi, bireyin istekleri, sahip olduğu vücut yapısı, beklentileri doğrultusunda hangi sporu yapmasına yönelik bol bol tavsiyelerle dolu yazımıza geçelim.

Öncelikli olarak bir bireyin spora yöneltilmesi kapsamında ortaya atılması gereken koşulları sıralamak gerekir. Rakam yoluyla yapmayı tercih etmeyeceğimiz sıralamada siz zaten hangi rakamın hangi sıraya ait olduğunu oldukça iyi tespit edeceksinizdir.

-Bireyin istekleri

-Bireyin genetiği, anatomik yapısı

-Bireyin spordan beklentisi, sporu hayatında konumlandırma tercihi

-Sporu yerine getirebilecek nicelik ve niteliklere sahip olması

-Çevresel ve sosyal koşulların bireyin sporu icra etmesine uygun olması.

Mevcut şartlar çerçevesinde birer cümle sarf etmek gerekirse; bireyin istekleri, bu paralelde meydana gelecek sporu hayatına konumlandırma tercihi ile başlayacak süreç; bireyin aileden gelen kalıtımsal genetiği, fiziksel özellikleri, anatomik yapısı ile şekillenecektir. Hem fiziksel hem de mental anlamda sporu icra edebilecek düzeydeki birey için söz konusu olacak son şart ise coğrafi koşullar, barınılan yer-sosyal çevre “doğru yönlendirme” kapsamındaki döngüyü tamamlayacaktır. Dememiz o ki; birey isteyecek, seçecek, kendini değerlendirmek suretiyle öz eleştiri yapacak, gerçeği görecek ve çevresel koşullar elverdiğince sporu icra edecektir.

Yazının düşünsel, hazırlık aşamasının ardından uygulamalı, pratik kısmında ise “bol bol tavsiye” sözümüze sadık kalarak birkaç anatomik özellik, beklenti ve çevresel koşullar beraberinde birey uygun sporu söyleyeceğizdir. Kaçırmayın, size yapmanız gereken sporu söylüyoruz.

Genetik

-Endomorf: Endomorf vücut tipine sahip bireyler kolay yağlanabilen; fakat bu dezavantajlarının yanında kolayca kas kazanabilen niteliktedirler. Kalın bir omuz-kol yapısı, bacaklara sahip bireyler daha çok güç, patlayıcı güç sporları yapmaya meyillidirler.

Uygun Sporlar: Güreş, Halter, Amerikan Futbolu, Rugby, Basketbol, Sprinter(Kısa mesafe koşuları), Dövüş Sporları

Ektomorf: “Ne yese kilo almıyor” sözünün hayattaki temsilcisi olan ektomorf bireyler bu kalıtımsal özelliklerini dayanıklılık, kondisyon içeren sporlara yönelttikleri takdirde ortaya başarılı bir spor kariyeri çıkıyor. Bir türlü genişlemeyen omuzlar bu sporlarla istemedikleri kadar gelişiyor!

Uygun Sporlar: Yüzme, tenis, bisiklet, basketbol, voleybol, futbol, maraton(uzun mesafe koşuları)

Mezomorf: Elimizde halihazırda bir sporcumuz var. Neredeyse yaptıkları her spora yakışan, ait olan mezomorf bireyler bu sporları seçtikleri takdirde alanlarının en iyisi oluyorlar. Doğuştan şanslılar, bırakınız sporcu olsunlar.

Uygun sporlar: Jimnastik, vücut geliştirme, atletizm(birçok dalını kapsamak üzere), kürek

Anatomik şartların ardından bireyin beklentilerine uygun birkaç örnek ortaya atmak gerekirse;

-Güçlü olmak için; halter, güreş, boks, çeşitli dövüş sporları

-Hızlı olmak için; sprinter, futbol, basketbol, Amerikan futbolu, rugby

-Kondisyon sahibi olmak için; bisiklet, yüzme, tenis, kürek, maraton

-Estetik gözükmek için; vücut geliştirme, jimnastik

-Para kazanmak için; futbol

Son olarak çevresel koşulları detaylandırmak gerekirse;

-Soğuk, sert iklim, engebeli; dağcılık, dayanıklılık sporları

-Sıcak, yumuşak iklim; açık hava-doğa sporları

Ekonomi alanında dönemin en büyük isimlerinden olan, liberalizmin naçizane savunucusu Adam Smith; “Bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler” der. Ekonomi terimleriyle kitaplar dolusu bilgi ile açıklanabilecek cümleyi biz ise spor özelinde kullanalım. Bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler. 

“Bacakların çarpık duruyor. Topçu musun?”

Paylaş

Editör Hakkında

Yorum yap