Alanin ile Beta-Alanin Arasındaki Farklar

0

Alanin ile Beta-Alanin arasında fark var mıdır? Alanin ile Beta-Alanin arasındaki farklar nelerdir?

Lafı geçtiği her an bahsettiğimiz gibi kendisine belirli bir sporculuk geçmişi yaratmış, yaptıkları spora dair beklentilerini taze tutan bireylerin kullanmasını şiddetle tavsiye ettiğimiz sporcu ek gıdaları-supplementleri tanıtmaya devam ediyoruz. Bugün menüde bir adet alanin bir adet beta-alanin var. İkisinin arasındaki farklar ise metnin tuzu biberi. İyi okumalar.

Alanin bir alfa amino asididir. Kimyasal olarak, beyaz bir toz gibi görünmekle birlikte Beta-alanin’e göre daha az yoğun niteliktedir.(1.437-1.424 g / cm3)

Aynı zamanda, 258 santigrat derecede daha yüksek bir erime noktasına sahipken, Beta-Alanin’de bu sayı 207 olarak gözükmektedir.

İkisi arasındaki farkların yanındaki benzerliklere değinmek gerekir ise her ikisi de suda çözünen non-esansiyel amino asitlerdir. Bu nedenle vücut tarafından sentezlenebilmesi sebebiyle, takviyeyi dış kaynaklardan almak zorunluluk arz etmez.

Alanin Nelerde Bulunur?

Alanin bir proteinojenik amino asittir. Bu, protein yapmak için kullanıldığı anlamına gelir.

Deniz ürünleri, kırmızı et, süt ürünleri, kazeinat, balık, yumurta, lactalbumin ve jelatin (hayvansal kaynaklar için), fıstık, fasulye, peynir altı suyu, soya, kahverengi pirinç, bira mayası, mısır, kepek, kepekli tahıllar gibi çeşitli kaynaklardan elde edilebilir. Bu kaynaklar arasında, alanin et ürünlerinde oldukça fazla miktarda yoğunlaşır.

 

Henüz tam anlamıyla kanıtlanmış olmasa da, alanin beta-alanine oranla daha yüksek (normalden daha fazla) kan basıncını tetikler.

Diğer tarafta, beta-alanin’in sahip olduğu hız sınırlaması beraberinde carnosine’in habercisi olduğu söylenir. Bu, beta-alanin miktarının arttırılması ile birlikte kaslardaki toplam karnozin konsantrasyonunun artacağı anlamına gelir. Kaslarını büyütmek isteyen pek çok kişi(yazar burada spordan beklentisini taze tutan biz sporcuları vurguluyor) bu anlamda, doğal beta-alanin depolarını daha da artırmak için beta-alanin takviyesi alarak daha yağsız bir kas kütlesi oluşturma amacı taşır.

 

Artan karnozin, sürekli fiziksel strese maruz kalan sporcuların yorgunluğunu azaltmaya yardımcı olur ve aynı zamanda yapılan genel kas çalışmaları performansını artırır. Yorulmayı geciktirmek, daha fazla antrenman saati anlamına gelir; nitekim kas daha fazla zorlanma ile başa çıkabilir.

Alfa karşılığının aksine yapısal olarak beta-alanin’in şiral bir merkezi yoktur. Ayrıca bir proteinojenik amino asittir, bu yüzden protein moleküllerini sentezlemede kullanılamaz. Genellikle, çok fazla beta-alanin alımı,  “parestezi “gibi bir yan etkiye neden olabilir. Bu nöropatik bir ağrı hissine neden olabilir. Her birey özelinde değişmekle birlikte özellikle vücut ağırlığının kilosu başına 10 mg’ı aştığı durumlarda söz konusu ağrı kaçınılmaz nitelikte olabiliyor.

Beta-Alanin Kaynakları  

İdeal doğal beta-alanin kaynakları aynı zamanda balenin, anserin ve karnozin bakımından zengin ürünlerdir. Bu üç taneye beta-alanin içeren dipeptitler denir. Balık, domuz eti, sığır eti ve tavuk gibi etler bu niteliktedir.

Bununla birlikte, dışarıdan doğrudan beta-alanin alımı ise gıdalar üzerinden yüzde 100 oranında alınamayan karnozin gibi dipeptid bakımından zengin gıdaları almak anlamına gelir. Normal gıdalardan alınan beta-alanin çeşitli sindirim bozukluklarına sebep olması, vücut tarafından yalnızca yüzde 40 oranında kullanılabilmesi sebebiyle, sporcunun tercih edebileceği en iyi seçenek dışarıdan beta-alanin alımıdır.

Bizden naçizane bir tavsiyedir. Zorunluluk tabi ki hiçbir şartta arz etmemektedir. Fakat yaptığı işin yüzde 40 verimini almak yerine yüzde 100 verimini almak isteyen bir bireyin, bir sporcunun yapması gerekeni çoktan yaptığını bilmenin rahatlığı içerisindeyizdir.

“Spor yalnız beden kabiliyetinin bir üstünlüğü sayılmaz. idrak ve ahlâk da bu işe yardım eder. Zekâ ve kavrayışı kısa olan kuvvetliler , zekâ kavrayışı yerinde olan daha az kuvvetlilerle başa çıkamazlar. Ben sporcunun zeki ,çevik aynı zamanda ahlâklısını severim.”

 

 

 

Difference Between Alanine and Beta Alanine

Paylaş

Editör Hakkında

Yorum yap