Vitaminler Nelerdir? Hangi Vitaminleri Dışarıdan Almamız Gerekir?

0

“Vitaminlerin ve takviye vitaminlerin faydaları nelerdir? Neden takviye vitamin kullanırız? Vitaminlerin faydaları.”

Dünya gündeminin yoğunluğu neticesinde birinci sayfalarda yer almayıp satır aralarında kendine ancak yer bulsa da küresel ısınma hala gezegenimizin sahip olduğu en büyük problemlerden biri konumunda. Ülkemiz özelinde bir anda ısısan, bir anda soğuyan havalarla kendini sıklıkla gösteren doğa olayı, kışın bu sene yurda bir anda gelmesine sebep oldu.

Vitamin-mineralden yoksun eksik mikro besin beslenmeleri ise kış mevsiminin bireylere en büyük etkisinin ortaya çıkmasına zemin hazırladı.

Grip aşıları, antibiyotiklere başvurmadan evvel çok daha doğal, sağlıklı ve “ucuz” çözümlerle söz konusu kışa karşı hazırlıklı olabileceğiniz, güçlenen bağışıklık sisteminizi takiben kış devamındaki diğer mevsimlerde de tedbirinizi önceden sağlayacak vitaminlere değineceğiz.

Öncelikli olarak besinler yoluyla doğal gıdalardan almanız yönünde başlayacak tavsiyelerimiz, besinlerden karşılayamadığınız durumlarda başvurmaktan hiçte çekinmemeniz gereken takviye vitaminlerle devam edecektir. Vitamini kabuğunda!

53d522543eb3b_-_vitamins

Vitaminler Nelerdir?

Vitaminler  suda, yağda eriyen vitaminler olmak üzere iki ana kategoriye ayrılır. B kompleks vitaminleri, C vitamini olarak örnek verebileceğimiz suda çözünen vitaminler vücutta depolanmazken günlük besinlerle alınması gerekir. A, D, E ve K vitaminleri ise yağda çözünen vitaminlerdir. Bu vitaminler vücutta depolanmanla birlikte vücut bu vitaminleri ihtiyaç halinde kullanma yoluna gider.  Vücutta depolandıkları için dışarıdan aşırı miktarda alımları önerilmemekle birlikte aşırı tüketimleri çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

A Vitamini, Faydaları-Zararları

Sağlıklı bir cilt, saç ve göz için gerekli olan A Vitamini enfeksiyonlara karşı vücudu koruma görevi görür. Antioksidan etkisiyle hastalıklara karşı vücudu desteklerken, üreme, büyüme ve gelişmede rol oynayan gerekli bir vitamindir.

Eksikliğinde kuru cilt, bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi sonuçlar doğurabilen A Vitamini, vücutta karaciğer, kemik, göz odaklı sorunlara sebebiyet verebilmektedir. Aşırı kullanımda kemik yoğunluğunun azalmasına yol açabilem vitamin, aynı zamanda yine yüksek kullanımda anne karnındaki bebeğe zarar verebilmektedir.

A Vitamini Kaynakları: Tam yağlı süt, tereyağı, peynir, yumurta sarısı, karaciğer ve yağlı balık gibi hayvansal kaynaklı besinler, havuç, tere, ıspanak  domates, kayısı, tatlı patates, mango gibi meyve sebzeler.

B1 Vitamini : Karbonhidratları parçalar, vücuda enerji sağlayan glikoza dönüşümü sağlar. Kan dolaşımını düzenler ve damar sertliğine karşı korur.

Yorgunluk-kas yorgunluğu, iştahsızlık, baş ağrısı, unutkanlık, depresyon, sinirlilik ve kalp sorunlarına yol açabilir.

B1 Vitamini Kaynakları: Kepekli tahıllar, ekmek, yulaf, süt ürünleri, maya, bakliyatlar, kuruyemişler, kırmızı et.

B2 Vitamini Kaynakları: Süt, peynir, yoğurt, yumurta, et, badem, maya, koyu yeşil yapraklı sebzeler

B3 Vitamini : Patates, makarna(tam buğdaylı tercihi olmak üzere), maya kırmızı et, tavuk, balık ve fındık.

B5 vitamini: Fındık, yumurta, yoğurt, fasulye, maya özü, balık, tavuk, hindi, kırmızı et.

B6 Vitamini: Balık, sakatat, yumurta, maya, kepekli pirinç, soya fasulyesi, yulaf, fıstık, ceviz, avokado, muz

B7 Vitamini: Karaciğer, maya, fasulye, fındık, kepekli pirinç, süt, peynir, yoğurt, yumurta

B9 Vitamini: Koyu yeşil yapraklı sebzeler, ıspanak, lahana, bezelye, yeşil fasulye, portakal, tam buğdaylı ekmek, maya, fındık, baklagiller.

B12 Vitamini: Kırmızı kan hücrelerinin oluşumu, sinir fonksiyonları işleyişi, enerji üretiminde kullanılır.Genellikle yetersiz-düzensiz beslenmeden ziyade vücutta emilimini sağlayan intrinsik faktörünün azlığı nedeniyle eksikliği görülen vitamine, özellikle vejeteryan bireylerin dikkat etmesi gerekmektedir. Bu kişilerin doktor kontrolü nezdinde B12 Vitamini takviye olarak almaları gerekebilir.

B12 Vitamini Kaynakları: Et, balık, tavuk, yumurta, süt, peynir.

summer-fruits-vegetables-1706p78_0

C Vitamini: Antioksidan özelliğiyle serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı vücudu korumaya yardımcı olan C Vitamini vücutta; sağlıklı bir cilt, kemik, kıkırdak, dişler için oldukça önem taşımaktadır. Tam mevsiminde olduğumuz vitaminin besinlerden alınımı, besinler yoluyla yeterli düzeyde alınmama halinde ise takviye olarak mutlaka kullanılması önem arz etmektedir.

Vücutta depolanmaması sebebiyle yeterince alınmadığı takdirde vücudun enfeksiyonlara karşı direncinin zayıflaması, diş eti kanaması, yaraların geç iyileşmesi gibi durumların görülebileceği bir ortamda C Vitaminini eksik etmemeniz en önemli tavsiyelerimizden biri olacaktır.

C Vitamini Kaynakları: Brokoli, brüksel lahanası, domates, turunçgiller, kivi, lahana, kırmızı-yeşil biber, yaş hurma, dut.

D vitamini: Güçlü kemikler ve dişler için gerekli olan D Vitamini, kalsiyum emilimini artırarak vücudun alınan kalsiyumu daha etkin bir şekilde kullanmasına zemin hazırlar.

Son dönem itibariyle ülkemizde dışarıdan takviye yoluyla kullanımı oldukça popüler konumdaki D Vitamini, eksikliği halinde çocuklarda raşitizm, büyüklerde osteomalaziye yol açabilmektedir. Uyku sorunları, iştahsızlık, kilo kaybı, ishal, kusma gibi sorunlara sahipseniz sorunu D Vitamini eksikliğinde aramaya başlasanız iyi edersiniz.

D Vitamini Kaynakları: En önemli kaynağı güneş olan D vitaminini, uskumru, sardalye, yumurta, karaciğer, yağlı balıklar(somon, ton balığı) gibi besinlerden alabilirsiniz. Besinler yoluyla alınan D Vitamininin gıdalar içerisinde etkin olmadığı düşünüldüğünde güneş ve takviye şeklinde dışarıdan alımı önem arz edebilmektedir. Doktora danışılarak eksikliği veyahut aşırı kullanımından kaçınılarak dozunda kullanımı vücut sağlığı için oldukça belirleyicidir.

sun-shining-on-field-iStock_000006284297Medium

E vitamini: Güçlü bir antioksidan kaynağı olan E Vitamini, bağışıklık sistemini güçlendirirken, kalp rahatsızlıklarının önlenmesinde etkin rol oynar.

E Vitamini Kaynakları: Bitkisel yağlar(zeytinyağı), tereyağı, avokado, kuruyemişler, tohumlar(chia tohumu, keten tohumu vb.)

K Vitamini: Bir kesik ya da yaralanma sonrası meydana gelebilecek kanın pıhtılaşmasında rol oynar

K Vitamini Kaynakları: Yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, ıspanak, kuşkonmaz.

Netice itibariyle ilk olarak beslenmenizi bir düzene oturtarak “sağlıklı beslenme” dinamikleri çerçevesinde makro besinlerin yanında vitamin-mineral zengini mikro besinlerin alımını da mutlak suretle tavsiye ederek başlıyor, çeşitli sebeplerle bu vitaminleri besinlerle karşılayamamanız durumunda doktor tavsiyesi ile kendilerini dışarıdan takviye yoluyla almanızı şiddetle öneriyoruz. Unutmadan, vitamini kabuğunda!

how-to-eat-more-fruits-and-veg

https://www.medicalnewstoday.com/articles/195878.php

https://www.drweil.com/vitamins-supplements-herbs/vitamins/vitamin-c-benefits/

What is vitamin D?

https://www.webmd.com/diet/vitamin-b12-15239#1

Paylaş

Editör Hakkında

Yorum yap